Anasayfa / SEO / Google Görsel Sıralamasında Nasıl Üst Sıralara Çıkılır?

Google Görsel Sıralamasında Nasıl Üst Sıralara Çıkılır?

Google görsel sıralamasında üst sıralara yükselmek, Google’da yapılan aramalarda epey bir payı bulunan görsellere yönelik olarak yapılacak SEO çalışmaları ile mümkün hale gelmektedir. Google’da yapılan arama istatistikleri ile ilgili yapılan açıklamaya göre Google kullanıcılarının 3’te 1’inin görsel bulmak amacıyla arama yaptığı göz önüne alındığında, görsellere yapılacak optimizasyonun hiç te hafife alınmaması gerektiğini tüm web sitesi sahiplerine göstermiştir. Google Görseller mal satışı yapan kurumsal web sitelerini daha çok ilgilendiriyor olarak görünse de bireysel web siteleri de bu SEO fırsatını kaçırmayarak web sitelerinin ziyaretçi trafiğini artırabilirler. Denenmiş SEO çalışmalarından edinilen tecrübelere göre görsel sıralaması üst sıralarda yer alan web sitelerinde görselin;

Google Görsel Sıralamasında Nasıl Üst Sıralara Çıkılır?
 • Dosya adında,
 • Alt metninde,
 • Yer aldığı sayfada,
 • Kalitesinin,
 • Ölçülerinin,
 • Boyutlarının,
 • Doğruluğunda

Büyük önem verildiği gözlenmektedir. Tıpkı içeriklerde olduğu gibi görsel için de bazı basit kurallara uygulayarak Google sıralamasında Görsel kategorisinde de web sitenizi üst sıralara taşıyarak web sitenizin trafiğini artıracak farklı bir platformun gücünün sonuçlarından faydalanabilirsiniz. Bu noktada görsellerle ilgili çalışma yaparken bu çalışmayı web sitenizde içeriklerinize yönelik uygulayacağınız SEO çalışmalarından ayrı düşünmemeli ve iki SEO çalışmasını aynı anda uygulamayı tercih etmelisiniz.

Google Görsellerin İnternet Kullanıcılarına Katkısı Nedir?

Google aramalarında resimli çıkmak web sitenizin doğrudan ziyaretçi çekmesinin en kolay yöntemleri arasında yer alır. İnternet kullanıcılarının ilgilendikleri veya takip ettikleri ürünleri görsellerden arama tercihi, SEO uzmanlarını harekete geçirerek görsellerin gücünü Google sıralamasında yükselmek için kullanmaya itti.

 • Satış ve pazarlama amacıyla web sitesi tasarımı gerçekleştiren kurumsal firmalar,
 • Kişisel amaçlarla moda, alışveriş veya gezi üzerine faaliyet gösteren bloglar

Google Görsellerden yoğun ziyaretçi çekmektedirler.

Google Görsel Sıralamasında Nasıl Üst Sıralara Çıkılır?

Anahtar Kelime Kullanarak Google Görsel Sıralamada Nasıl Üst Sıralara Çıkılır?

SEO çalışmalarının odak noktası gerçekleştirilen Google arama istatistiklerine dayanır. Anahtar kelime kullanımı, içeriklerde olduğu gibi görsel aramalarında da web sitesinin Google Görsel aramasında üst sıralarda yer almasına da katkı sağlar. Görsellerin başlığında, alternatif metninde ve altyazısında kullanılan anahtar kelimeler sıralamayı üst sıralara taşımak için en faydalı SEO çalışmaları olarak öne çıkar.

 • Görsel ile alakalı anahtar kelimelerden türetilmiş görsel başlığı,
 • Görsel başlığı ve görselin içerdiği anlamdan yararlanılarak yapılan analizlerle elde edilen anahtar kelimelerle alternatif metin ve görsel alt yazısı hazırlanması

Kullanılan görsellerin Google Görsel aramalarında üst sıralarda yer almasına katkı sağlamaktadır. İçerikte olduğu gibi görsellerde de anahtar kelime kullanımı ile görsellerin bulunurluğu artırılarak web sitesine görsel yardımı ile ziyaretçi çekmenin yolu açılmaktadır.

Görsellerin Orijinalliğinin Google Görsel Sıralamasına Katkısı Nedir?

Google tarafından görsellerde telif haklarının takip edileceği açıklaması ile birlikte görsel orijinalliğinin önemi arttı. Siteyi Google da üst sıralara çıkarma amacıyla yapılan SEO çalışmalarında içerik kadar görselin de kopya veya çalıntı olmamasına özen gösterilmesi zorunluluğu ortaya çıkarak web sitesi tasarımcılarını orijinal görsel edinme yoluna başvurmaya zorladı. Size ait olmayan görseller kullanarak Google görsel sıralamasında üst sıralarda yer alamayacağınız gibi kullandığınız görselin çalıntı olduğunun fark edilmesi halinde Google tarafından cezalandırma ihtimalinizin kuvvetli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Görsellerin Doğruluğunun Google Görsel Sıralamasına Etkisi Nedir?

Kullanıcı dostu site tanımına olan hassasiyetini artıran Google, aradıklarını ulaşmak için kendisini tercih eden ziyaretçilerine hızlı ve kaliteli hizmet sunabilmek için her geçen gün kendini geliştirerek kullanıcılarına en iyi internet deneyimini yaşatmayı başarmaktadır. Tıpkı içerikte olduğu gibi görsel seçimlerinde de başlık veya anahtar kelime ile ilgisiz görsel kullanan web sitelerini tespit eden Google, tespit ettiği bu web sitelerini sonuç sıralamasında arka plana atarak kullanıcılarını korumaktadır. Google sıralamada yükselmek için içeriklerde olduğu gibi görsellerinizin doğruluğunu ve kullandığınız başlıkla alakasını kontrol etmeden paylaşımda bulunarak SEO çalışmalarınıza zarar vermeyin.

Google Görsel Sıralamasını Üste Çıkartacak Görsel Optimizasyonları Nelerdir?

Web sitenizde görsele yer vermek ve gerekli anahtar kelime kullanımlarına dikkat etmek Google görsellerde çıkmak için size şans tanısa da görsellerinizi bu alanda üst sıralara taşımak için yeterli kabul edilmemektedir. Görsellerde yapılacak iyi bir SEO çalışmasında görsel optimizasyonu ihmal edilmemelidir. Önceki başlıklarda bahsettiğimiz çalışmaların dışında web sitenizde kullanacağınız görseller için;

 • Yüksek kalite ve çözünürlük,
 • Yüksek boyut,
 • Göze hoş gelen geometrik özellik,
 • İlginç

Seçimler yapmak sizi üst sıralara taşımak için yardımcı olacaktır.

Daha çok SEO içeriğine ulaşmak ister misin? Hemen seovuz.com/seo bağlantısını ziyaret et özel Google SEO ipuçlarına ulaş.

Mutlaka İncele

WordPress SEO Önerileri

WordPress’e SEO önerileri hazırladığınız WordPress tabanlı web sitesinin trafiğini doğrudan etkileyerek sizlere daha geniş kitlelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir