Anasayfa / SEO / Google Sıralamanızı Yükseltecek 10 SEO Faktörü

Google Sıralamanızı Yükseltecek 10 SEO Faktörü

İşinizde fark yaratıp web sitenizi Google’da Yükseltmek istediğinizi biliyorum. Google da yükselmek için gerekli 10 SEO faktörünü biliyor musunuz? Öğrenmek için doğru yerdesiniz. Google sıralamalarında yükselmek için bu yazımızda 10 SEO faktöründen bahsedeceğiz.

Optimizesi iyi yapılmış sitelerin zamanla trafiği artar ve işinizde başarıya koşmanız da en büyük etkenlerden biridir. Daha fazla satış yapma imkanını elinizin tersiyle neden itesiniz ki? SEO’yu ihmal ederseniz hiç kimse bulamayacaktır, işlerinizin web üzerinde bir değeri olmayacaktır.

Bu yazıda, Google da yükselmek için gerekli olan 10 SEO ipucundan bahsedeceğiz. Yazı sonunda eğer uygularsanız, size daha fazla iş getiren optimize bir web sitesine sahip olacaksınız.

Google sıralama yükseltmeyi öğrenmeniz için konuları rahat bulabileceğiniz bir içindekiler tablosu oluşturduk. Tablodaki linklere tıklayarak merak ettiğiniz konulara daha rahat ulaşabileceksiniz.

Google’da Nasıl Yükseliriz? SEO’yu Anlayalım

Birçok insan, Google sıralamalarının çalışma mantığını merak ediyor. Bu yüzden SEO teknik konularına girmeden önce temel konulardan bahsedelim.

SEO Sıralaması Nedir?

SEO arama motorlarında yükselmek için web sayfalarını optimize eden arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.

Aramalarda ilk 3 konumda yer almak bütün trafiği domine etmeniz demektir. Çünkü arama sayfası tıklamalarının yaklaşık yarısı bu konumlardan web sitelerine gider.Aşağıdaki resimde yeşil ile işaretlediğimiz kısımdır.

İlk sayfadaki, ilk 10 arama sonucu da web siteleri için yararlıdır. Çünkü insanların %95’i ilk sayfada aradıklarını bulup ikinci sayfaya geçmiyorlar.

Google Sıralamasını Yükseltmek İçin SEO’da Ne Arar?

Google’ın kendi belirlemiş olduğu amaç dünyadaki bilgi ve içerikleri organize etmek, evrensel olarak kolay erişilebilir ve faydalı kılmaktır. Google arama sonuçlarını sunmak için nasıl çalışıyorlar?

Google’ın arama botları yani Google örümcekleri adı verilen web sitelerini otomatik tarayan yazılımları web’de bulunan web sayfalarını ziyaret eder.

İkincisi, Google’da trilyonlarca web sitesi bulunması nedeniyle temel olarak Google dizinine uygun olarak dizayn edilmiş ve taranabilir sayfaları ekler.

Üçüncüsü, insanlar aradıklarını bulmak isteyeceklerdir. Bu nedenle arama terimlerine en yakın olan arama sonuçlarını en önce çıkarmaya özen gösterir.

Temel olarak arama yapan kullanıcıların web sitenizin bağlantısına tıklayıp ziyaret etmelerini isterseniz bu saydığım 3 temel konuyu web sitenize uygulamaya hemen başlamalısınız.

Google Arama Sıralaması Nasıl Çalışır?

İnsanlar aradıkları bilgiyi bulmak istediklerinde Google’a girerek aradıkları kelime veya cümleyi Google Arama Motoruna yazarak Google’a istedikleri içeriği getirmelerini söylerler. Bunların adı anahtar kelimelerdir ve bu anahtar kelimeler sizin içeriğinizin içinde yer alırlar.

Şuna değinmeden edemeyeceğim, Google arama motoru sıralaması sadece anahtar kelimlere uygun içerikler değil bunun yanında içeriğin bilgi kalitesine bağlı olarak da Google web sitenizi sıralamaya sokar. Eğer verdiğiniz bilgi yeterli değil, arayan kullanıcının işine yaramıyorsa sıralamaya girmeniz zorlaşır.

Google arama motorunda sıralamaya sokmak için her sayfanın içeriğini aşağıdaki gibi faktörleri kontrol eder:

 • İçeriğin uzmanlığı, otoritesi ve güvenilir olması
 • İçeriğin kalitesi ve miktar
 • Web sitesi hakkında bilgi
 • Web sitesinin otoritesi ve itibarı

Bunlar Google sıralama algoritmasına girer ve Google SEO sıralamasını belirlemeye yardımcı olan faktörlerdir.

Yukarıda yazdığımız maddelere ve yönergelere dayanarak, Google arama yapanların aradıkları içerik ile ilgili en alakalı ve yüksek kaliteli sonuçları gösterir. En alakalı olanları sıralamada önce gösterir ve kalan web sitelerini al sayfalara dağıtır.

Google da SEO sıralama faktörlerinin ele alınma amacıda, web siteniz belirli arama sorgularıyla alakalı olduğunda Google’ın haberdar olmasını sağlamaktır.

Sayfa İçi SEO ve Sayfa Dışı SEO nedir?

SEO sıralamaları hakkında konuşulduğunda en çok bahsedilen iki konu Sayfa içi SEO ve Sayfa dışı SEO’dur.

Sayfa içi SEO, web sitenizdeki temel kodları ve içerikleri optimize etmeniz anlamına gelir.

Sayfa dışı SEO, web sitenize diğer sitelerden gelen bağlantıları optimize eder. Web sitenizin güvenirlik ve otoritesini etkiler.

Yukarıdaki iki tip de en iyi SEO sıralama faktörlerindendir.

Arama Motoru Sıralaması Nasıl Kontrol Edilir?

Google SEO sıralamanızı geliştirmek için önce sıralamada nerede olduğunuzu öğrenmeniz gerekir. Bunu yapmanın yollarından birisi anahtar kelimenizi Google’da aratarak sıralamanızı kontrol edebilirsiniz. Tabi bunu yaparken tarayıcınızın gizli sekmesini kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü kullandığınız tarayıcıdaki çerezler sıralamayı doğru göstermeyebilir.

Fakat yukarıda bahsettiğimiz yöntem hiç pratik değildir. Sıralama kontrol etmek için web geliştiriciler bulunmaktadır. Bunlardan birisi SEMRush’dır. SEMRush’a girip alan adınızı arama kutusuna yazarak organik arama sonuçlarını kesin ve net olarak görebilirsiniz.

Şimdi konumuz olan Google Sıralamanızı Etkileyecek Faktörlere geçebiliriz.

1.Erişilebilir Web Sitesi

Faktörlerimizden ilki Google web sitenize erişebilmelidir. Google Botları kolayca web sitenize girip kontrol sağlamalarıdır. Eğer Google web sitenize girip bu kontrolleri sağlayamazsa, içeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun bunu göremeyecektir ve sıralamaya sokmayacaktır.

Google’ın web sitenizi ziyaret edebilmesi için yardımcı olacak bazı teknikler vardır. Bunlar:

 • Google’a web sitenizde bulunan bilgilerin nerede olduğunu söyleyen robot.txt dosyası
 • Tüm web sayfanızı listeleyen site haritası. Eğer WordPress alt yapılı bir siteniz varsa, Yoast SEO ile bir site haritası oluşturabilirsiniz.

Günümüzde Google güvenli siteleri daha çok seviyor, bu nedenle sitelerinizin güvenli olarak görünmesini sağlamak için web sitenize SSL kurmanız gerekmektedir. Güvenli gözüken siteler Google sıralamalarında daha iyi yerlere gelmektedir.

2.Web Sayfası Açılış Hızı (Mobil Sayfa Açılış Hızı Dahil)

Web sayfası hızı yıllardır başta gelen SEO sıralamasını etkileyen faktörlerin başında gösterildi. Google, web sitelerine giren kullanıcıların en iyi hizmeti almasını ister. Bu nedenle yüksek hıza sahip siteleri daha ön planda tutar.

Son zamanlarda popülerleşen ve her geçen günde artan Mobil kullanımı, Google Mobil sayfa açılış hızına odaklanan bir Algoritma Güncellemesi yaptı.

Mobil kullanımının yaygınlaştığı dönemde eğer web sayfanız mobilde de hızlı açılmıyor ise Google web sitenizi cezalandırabilir.

Sitenizin hızını ölçmek için Google’ın kendi aracı olan PageSpeed Insights‘ı kullanabilirsiniz.

3.Mobil Uyumlu Siteler

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Google artık web uyumlu siteleri daha ön planda tutuyor. Sitenizin web uyumlu olması SEO açısından çok faydalı olacaktır. Günümüzde Mobil kullanımı Masaüstü kullanımını yakalamıştır ve geçmek üzeredir. Bu nedenle Google Mobil uyuma çok önem vererek web site sahiplerini sitelerini düzenleme Mobil Uyumlu hale getirmelerini istemektedir.

Web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, Google Sıralamalarında Yükselmeniz gerçekten zor bir hal alacaktır.

Web sitenizin mobil uyumlu olması yetmiyor. Bu uyumluluğunda bazı kuralları ve teknikleri vardır. Aşağıdaki kurallara uyarak web sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

 • Her mobil cihaza sığacak şekilde otomatik yeniden boyutlanabilen bir web sitenizin olması
 • Küçük mobil cihazlarda rahat okunabilmesi için büyük yazıların kullanılması
 • Web sitenizde her mobil cihazda rahat gezilebilsin, menülere erişim kolay olması
 • Mobilden giriş yapılan web sitelerinde kullanıcının içeriğe ulaşmasını engelleyecek reklamlarla boğulmaması

4. Domain Yaşı ve Domain İsmi

Google aramalarında çıkan ilk on web sitesinin domaininin %60’ının üç yaşında veya daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? İki milyon sayfadan oluşan bir Ahrefs çalışmasından elde edilen verilere istinaden, Domain Yaşı bir yıldan ve daha az olan web siteleri de bu sıralamaya ulaştığını göstermektedir. Bu makaledeki optimizasyonları yaptıysanız sıralamaya çıkmanız daha kolay olacaktır.

Diğer bir araştımada da sitenizle alakalı bir anahtar kelimenin Domaininiz de geçmesi sıralamanızı olumlu yönde etkilemektedir. Ancak kurulu bir web siteniz varsa işletmeniz için anahtar kelime domainine gerek yoktur. Bunun yerine markalaşmaya yoğunlaşarak marka bilincinizi artırmanız gerekmektedir.

Marka bilinicinizi artırmak için Sosyal Paylaşımlarınızın diğer kullanıcılar tarafından paylaşılması, önerilmesi büyük rol oynar. Bunun yanında otoritesi yüksek sitelerden Backlink alarak marka değerinizi Google’ın gözünde yükseltebilirsiniz. Bunlara Site Dışı Seo Optimizasyonu denilmektedir.

5.Optimize İçerik

Google’ın Arama Algoritması anahtar kelimelere dayanır. Kullanıcılar yaptıkları aramalar kullandıkları anahtar kelimeler ve kelime öbekleridir. Web sitenizdeki içeriğin içinde geçen kelimeler ile kullanıcıların aradıkları anahtar kelimeler eşleşecek ve arama sonuçlarında çıkacaktır.

Google Sıralamanızı etkileyen en önemli unsur Özgün İçeriktir. Özgün olmayan kopya siteleri Google cezalandırır. Diğer sitelerden içerikleri Kopyala-Yapıştır yaparak sitenize ekliyorsanız Google bunu farkeder ve sizi cezalandırarak sıralamadan atar.

İçerik Optimizasyonu için Arama Amacını Anlamak

Kullanıcılar arama yaparken ne istedikleri çok önemlidir.

Örneğin; “Kartal Emlak” anahtar kelimesini tespit edip bunun üzerine bir içerik yazdığınızı varsayalım. Kartal’da emlakçı arayan insanların bu kelimeyi arattıklarını düşünüp onlara uygun bir içerik hazırladınız. Fakat bu kelimeyi daha çok Emlakçılar arıyorsa web sitenizdeki içerik onlara uygun olmayacağı için siteniz sıralamaya girmez.

İçerik Uzunluğunun Google Sıralamalarındaki Faktörü Nedir?

İnsanların aradığı kelime ile alakalı içerikler SEO sıralaması için çok önemli olsada, içeriğin uzunluğuda bir o kadar önemlidir. İçeriğin uzunluğu derken, boş boş yazıp konuyu uzatmanızdan bahsetmiyoruz. İçerik ile alakalı alt başlıkları toplayıp içeriğinizde bir çok anahtar kelimeyi geçirerek insanlara faydalı olacağı bir içerikten bahsediyoruz.

Araştırmalar 2000 kelimeden fazla içeriklerin Google arama motoru sıralamasında ilk 10 sırada yer aldığını söylüyor.

Cevap Kutularının SEO Sıralamasındaki Faktörü

Google’ın Cevap Kutuları kullanıcılara içeriğe daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır. Arama motoru optimizasyonlarında çok önemlidir. Cevap kutuları neye benziyor:

Web sitenizin cevap kutularında optimize edilmesi şu anlamlara geliyor:

 • Soruları cevaplıyorsanız
 • Soruları anahtar kelimelerle birlikte içeriğinizde geçiriyorsanız
 • Soruların cevaplarının doğru ve alakalı olması
 • İçeriğinizin cevap kutularına uygun şekilde anahtar kelimeleri hedefliyorsanız

SEO Sıralamasını Geliştirmek İçin Video Kullanımı

Yeni çağın içerikleri daha çok videolar olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar web sitesine girip okumaktan çok videolar izleyerek bilgiler öğrenmeye çalışıyorlar. Hatta günümüz e-ticaret reklamlarının çoğu videoları olarak yayınlanmaya başlanmıştır. Kullanıcılar satın alma işlerimini videoları izledikten sonra karar veriyorlar.

Bu yüzden içeriklerinize videolar ekleyerek kullanıcılara daha kaliteli bir deneyim yaşatmanız gerekiyor. İçeriğiniz ne kadar faydalı olursa Google’da sizi o ölçüde ödüllendirerek sıralamanızı iyi yönde etkileyecektir.

6.Teknik SEO

Google sıralamalarında yükselmek için içerikleriniz de düzenlemeniz gereken Teknik Seo kuralları şunlardır:

– Sayfa başlıklarında anahtar kelime öbekleri kullanın. İçeriklerin arama ile alakalı olduğunu belirlemek için Google’ın ilk baktığı yer sayfa başlıklarıdır.

 • İçerik hiyerarşisini göstermek için başlıklarınızda etiket kullanın. Ana başlığınız h1 olarak biçimlendirilmişse alt başlıklarda h2 veya h3 etiketlerini kullanın.
 • Okuyucuların ilgisini çekmek için meta açıklamalarını kesinlikle yazın. Meta açıklamalarında 160 karakteri geçmeden okuyucunun ilgisini çekebilecek açıklamalar yazın.
 • İçerikleriniz de kullandığınız resimlere alt etiketler ekleyin. Resimlerinizde kullandığınız etiketler Google Görsellerde index alarak oradan da trafik çekebilirsiniz.

7. Kullanıcı Deneyimi (RankBrain)

Google web sitelerini daha iyi sıralamak için yapay zeka kullanıyor. Kullandığı yapay zekaya da RankBrain deniyor. Web sitenizin arama motorunda sıralamasını etkileyen sinyaller içerir, bunlar:

 • Tıklama Oranı, arama sonuçlarında ne kadar kullanıcının sitenizi görüp tıklayıp ziyaret etme oranıdır.
 • Hemen çıkma oranı, sitenize giren kullanıcıların ne kadar zamanda girip çıktıklarıdır. Tekrar geri dönen kullanıcılar sitenizde doğru bilgiyi bulduklarını ve tekrar bakma gereği duyup diğer verdiğiniz bilgilerden yaralanıp yaralanmadıkları anlamına gelir.
 • Bekleme süresi, geldikten sonra ne kadar süre kaldıklarıdır.

Kullanıcılar sitenize gelip içeriklerinizi beğenmez ve geri çıkış yaparsa, Google kullanıcıların ihtiyacı olmadığını düşünecek ve içeriğinizin yeterli olmadığını varsayarak Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını zorlaştıracaktır.

Eğer kullanıcılar web sayfasına geldikten sonra bir süre gezinir ise, Google içeriğiniz aramalarla alakalı olduğunu anlar.

Dolayısıyla, başlığınız ve içeriğiniz vermek istediği bilgiyi doğru verdiğini anlar ve sıralamalarda yukarı gidebilirsiniz.

8.Bağlantılar

Web siteleri bağlantılar üzerine kuruludur. Doğal olarak site bağlantıları SEO sıralamasını etkilemede büyük rol oynamaktadır. Üç çeşit bağlantı vardır:

 • Gelen bağlantılar
 • Giden bağlantılar
 • İç Bağlantılar

Google, içeriğinizin ne kadar alakalı ve kaliteli olduğunu belirlemeye yardımcısı olması için gelen bağlantıları kullanır.

Kaliteli otoriter bir sitenin sizin içeriğiniz ile alakalı bir yazısında, sizin sitenize bağlantı veriyorsa Google bunu kaliteli bir içeriğe sahip olduğunu varsayar ve Google sıralamalarında yükseltir.

Eğer sitenize gelen link rasgele düşük kaliteye sahip bir web sitesinden geliyorsa Google sıralamanıza pek bir etkisi olmayacaktır. Mümkün olduğunca az sayıda kaliteli olmayan sitelerden link almaya özen gösterin.

Son olarak, kendi içeriğinize bağlantı vermek, Hem Google hem de ziyaretçileriniz için içeriklerinizi birbirine bağlamada yardımcı olacaktır. Ziyaretçilerinizin içerikleri kolay bir şekilde bulup web sitenizde gezmeye devam ettikçe Google gözünde değeriniz artacaktır ve sıralamalarda yükselmenize yardımcı olacaktır.

9. Sosyal Medya

Kullanıcılar içeriğinizi Sosyal Medya da paylaştıklarında bu içeriğinizin kaliteli olduğu anlamına gelir.

Google’ın resmi olarak söylediği, sosyal paylaşımlar doğrudan sıralamaya etki etmez. Twitter ve Facebook’tan gelen bağlantılar, diğer web sitelerinden aldığınız bağlantılar ile aynı sayılmaz.

Fakat, Google arama sonuçlarındaki en yüksek sayfaların genellikle çok paylaşımın olduğu da aşikar.

Bunun nedeni, içeriğiniz ne kadar çok paylaşılırsa o kadar kişi bu içeriği görecek ve web sitenize ziyaret edecektir. İçeriğinizin iyi olması durumunda yukarıda bahsettiğimiz diğer faktörler devreye girerek Google gözünde kaliteli içerik olarak gözükerek Google sıralamanızın artmasına yardımcı olacaktır.

10. Gerçek İşletme Bilgileri

Bu faktör, belirli yerel alanları hedefleyen işletmeler içindir. İşletme bilgilerinin varlığı SEO sıralaması için önemlidir.

Bu nedenle aşağıdakilere bakmak önemlidir:

 • NAP – isim, adres, telefon numarası
 • Google Benim İşletmem ve Facebook’ta işletme listeleri
 • Diğer işletme dizinleri
 • Doğru yerel arama terimleri

Yazımızda şimdilik burada son veriyoruz. Yukarıda belirttiğimiz faktörleri web sitenize uygularsanız, Google sıralamalarında yükselmeniz kolaylaşacak ve otoriter bir web sitesi sahibi olacaksınız.

Daha çok SEO içeriğine ulaşmak ister misin? Hemen seovuz.com/seo bağlantısını ziyaret et özel Google SEO ipuçlarına ulaş.

Mutlaka İncele

WordPress SEO Önerileri

WordPress’e SEO önerileri hazırladığınız WordPress tabanlı web sitesinin trafiğini doğrudan etkileyerek sizlere daha geniş kitlelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir