Anasayfa / SEO / İçeriklerin SEO Stratejisi Başarısı Nasıl Ölçülür?

İçeriklerin SEO Stratejisi Başarısı Nasıl Ölçülür?

İçeriklerin SEO başarısının ölçümü ancak SEO çalışması öncesi herhangi bir hedefin amaçlanması ile mümkün olmaktadır. Pek çok SEO uzmanının yaptığı hatalar arasında yer alan hedefsiz SEO çalışmaları, yapılan çalışmaların başarılı veya başarısız olduğunun tespitini mümkün kılmamaktadır. Web sitesi içeriklerine yönelik olarak da gerçekleştirilen bu çalışmalar sonucu;

 • Hazırlanan içeriğin SEO uyumlu olmaması halinde arama motorlarında hangi sıralamalarda yer alacağı,
 • SEO uyumlu olarak hazırlanan içeriğin arama motorlarında hangi sıralamaya girmesi için çalışma yapıldığı

Bilinemediği için içeriğe uygulanan SEO çalışmalarının başarılı olup olmadığının ölçümü istendiğinde hem baz hem de hedef eksikliği bulunması sebebiyle istenilen ölçüm sağlıklı bir şekilde yerine getirilememektedir. Bu eksiklik kendisini içerik örnekleri incelendiğinde fark ettirmekte, web sitesinin mevcut sıralaması her ne kadar yüksek bile görünse benzer içeriklere sahip web sitelerinin arkasında yer alması hedefsiz yapılan SEO çalışmasına kesin olarak başarılı olarak ifade edilebilmesinin ne kadar zor olduğunu gözler önüne sermektedir.

İçeriklerde Uygulanacak SEO Çalışmalarında Nasıl Bir Strateji Takip Edilmelidir?

Web sitesinde gerek içerik hazırlanması gerekse diğer SEO çalışmalarına başlamadan önce planlanması gereken SEO stratejileri, aşağıdaki işlem sıralaması takip edilerek hazırlanmalıdır:

 • Arama motorlarında hangi sıralamalarda yer alınmasının hedeflenmesi,
 • Arama motorlarında yapılan popüler aramalarla içerikleri çakıştırmak için yapılacak çalışmaların tespiti,
 • Gerekli SEO analizleri ve rakip web sitesi incelemeleri yapılarak içeriklerin hangi şekilde hazırlanacağının tespiti,
 • İçeriklerin hazırlanma şekli belirlenmesi ardından tespit edilen doğrultuda kaliteli ve özgün içerik hazırlanması

İçerik Hazırlarken SEO Hedef Ne Olmalıdır?

İçeriklerin hazırlanması için gerçekleştirilen SEO uyumluluk çalışmalarında her SEO uzmanının çalışmalarında farklı bir hedefi olmaktadır.

 • Arama motorlarında sıralama yükseltmek,
 • Web sitesi trafiğini artırmak,
 • Web sitesi organik trafiğini artırmak

SEO çalışmalarında hedeflenen başarılara örnek olarak gösterilebilir. İçerikler için SEO planlaması yapmadan önce web sitesi için yukarıda bahsedilen hedeflerden en uygunu seçilerek SEO çalışmaları bu doğrultuda gerçekleştirilmelidir. Satış yapmak, reklam geliri elde etmek, tanıtım gerçekleştirmek, vb. hedefler doğrultusunda yukarıda yer alan hedefler arasından seçimler yapılarak bu hedeflerin yerine getirilmesi için SEO stratejisi hazırlanması aşamasına geçilebilir.

İçeriklere Yönelik Hazırlanacak SEO Stratejileri Nelerdir?

İçeriklerinizi SEO uyumlu hale getirmek için planladığınız stratejilere geçmeden önce size başarıyı sağlayacak içerik stratejisi nedir sorusuna yanıt verilmesi gerekir. Doğru ve iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatacak ve arama motoru botlarına gerekli mesajları ileterek daha fazla kişi tarafından görüntülenecek içerikler oluşturulması, içerik stratejisi olarak adlandırılabilir. İçerik stratejisi aşağıdaki şekilde hazırlandığında hem arama motorlarına hem de kullanıcılara yönelik içerik hazırlanma şansı elde edilebilir:

 • İçeriğin web sitesinin faaliyet amacına uygun konularda hazırlanması,
 • İçerik için SEO başlık analizi yapılarak en uygun başlığın seçilmesi,
 • İçerikte kullanılacak anahtar kelimelerin analiz ile tespit edilerek sayısının, içeriğin hangi bölümlerde ve ne şekilde kullanılacağının tespiti,
 • İçeriklerin ilgili başlıkla birlikte gerekli anahtar kelimeleri içerecek şekilde kaliteli, yazım, imla ve noktalama işaretleri kurallarına uygun özgün bir şekilde hazırlanması,
 • İçeriklerin ilgi çekici ve kolay okunabilir hale getirilmesi için medya, alt başlık ve maddeleme ile zenginleştirilmesi

Genel olarak hazırlanmış bir içerik stratejisine örnek olarak verilebilir.

İçerik Stratejilerinde SEO Başlık ve Anahtar Kelime Analizleri Nasıl Yapılır?

Arama motorlarında web sitenizin bilinirliğini artıracak, çıkan sonuçlar içerisinde üst sıralarda yer almanızı sağlayacak ve görüntülendiğiniz benzer sonuçlar içerisinden sizin tercih edilmenize yardımcı olacak belli başlı ipuçlarının oluşturulan içerik stratejisine paralel içerikler hazırlanması ile mümkün olacağından bahsettik. İçerik stratejisinde yer alan SEO uyumlu başlık ve anahtar kelime seçimlerine kısaca değinmek gerekirse önceliği SEO başlık nedir sorusuna yanıtlayarak vererek başlayabiliriz.

 • İçeriğinizle uygun seçilen,
 • Arama motorlarında popüler aramaların gerçekleştirildiği anahtar kelimeler kullanılarak özgün bir şekilde hazırlanmış

İçerik başlıkları, SEO başlık için güzel birer örnektir. SEO başlığın tanımı ile birlikte nasıl oluşturulması gerektiğine de aynı anda değindikten sonra sıra anahtar kelime analizine geçilebilir. Anahtar kelime analizinde ustalık ve tecrübe oldukça önemlidir. Bu alanda gösterilen başarı web sitesi için trafik artırmaktan ziyade organik trafik de kazandırarak SEO çalışmasından maksimum verim alınmasına yardımcı olur. Özel anahtar kelime analizi gerçekleştiren programlardan yararlanarak yapılan bu analizde amaç içerikle ilgili arama yapılan kelimelere ulaşarak bu kelimelerin içerik içerisinde kullanılmasına özen gösterilmesi dayanır.

 • İçerik konusuna uygun başlık belirlenmesi,
 • Başlık ile ilgili semantik kelimelerin tespiti,
 • Semantik kelimelerden arama hacmi en yüksek olanların seçimi,
 • İçerik kelime sayısına uygun sayıda (%5 – %10) anahtar kelime seçimi,
 • Anahtar kelimelerin yerleşimlerinin belirlenmesi

Anahtar kelime analizine örnek sıralama olarak gösterilebilir.

Uygulanan SEO Stratejilerinin Başarısı Nasıl Ölçülür?

Hedeflenen başarı doğrultusunda hazırlanan SEO uyumlu makale ile elde edilen sonuçların karşılaştırılarak hedeflenen başarının ne denli gerçekleştirildiğinin tespitini yapmak artık daha kolaydır. Başarının tespiti için baz alınacak hedefin belirlenmesi ve bu hedefler sonrası içeriklerin SEO uyumlu bir şekilde hazırlanmasının ardından web sitesi performansını ölçmek için;

 • Arama motoru sıralamanızı kontrol ederek,
 • Google Analytics aracılığıyla web sitenizin organik trafiğini kontrol ederek,
 • Satış amaçlı bir web sitesi planladıysanız satışlarınızdaki artma miktarını tespit ederek

Yöntemlerini kullanarak SEO öncesi durumunuza göre gösterdiğiniz değişimi ve hedeflerinize ne kadar yaklaştığınızı test edebilirsiniz.

Daha çok SEO içeriğine ulaşmak ister misin? Hemen seovuz.com/seo bağlantısını ziyaret et özel Google SEO ipuçlarına ulaş.

Mutlaka İncele

WordPress SEO Önerileri

WordPress’e SEO önerileri hazırladığınız WordPress tabanlı web sitesinin trafiğini doğrudan etkileyerek sizlere daha geniş kitlelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir