Anasayfa / SEO / SEO Uyumlu İçerik Nasıl Oluşturulur?

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Oluşturulur?

SEO uyumlu içerik oluşturmak arama motorlarından tam not alarak sitenin organik trafiğini artırmaya yardımcı olacak yegane SEO çalışmaları arasında yer alır. Web sitesi yayınlamakta faaliyet konusu ne olursa olsun SEO uyumlu içerikler web sitesinin kurulum amacına hizmet eden en önemli eksik parça olarak ön plana çıkmaktadır. Herhangi bir sektörde aranılan hizmet veya bilgi tedarikinde arama motorlarında yapılan aramalarda ilk sıralarda SEO kuralları çerçevesinde içeriklerle zenginleştirilmiş web sitelerini görmek bu başarının tesadüf olmadığını sırrını bizlerle paylaşmaktadır.

 • Arama motorları sıralamasında ilk sıralarda yer almak isteyen,
 • Hizmete sunduğu ürünlerin veya bilginin daha fazla kitleye ulaşmasını amaçlayan,
 • Satış veya reklam geliri hedeflerini yakalamayı düşünen

Her web site sahibi, SEO uyumlu içeriklerin gücüne güvenmelidir. Hızlanan internet bağlantılarıyla birlikte bilgiye ve hizmete ulaşmanın her geçen gün daha kolay hale geldiği günümüzde tüketicilerin de aldığı kararlar hızlanarak tercihlerini arama motorlarının kendilerine sunduğu ilk seçenekler arasından kullanmalarına sebep oldu. SEO uyumlu içeriklerin nasıl hazırlandığını öğrenerek siz de hedeflediğiniz kitlenin ilk tercihleri arasında yer alarak amaçlarınıza rakiplerinizden daha fazla yakınlaşabilirsiniz.

Rakiplerinizin SEO Uyumlu İçeriklerini Analiz Edin

SEO uyumlu içerikler ile elde edebileceğiniz başarıların tespiti ve web sitenizde kullanacağınız içerikler için ilham aramak için önceliğiniz rakiplerinizin yayınladığı SEO uyumlu makale örnekleri incelemesi olmalı. Olumlu ve olumsuz anlamda bu alanda yapacağınız tespitler sizin için kılavuz niteliği oluşturarak içerikleriniz için en mükemmel SEO çalışmasını gerçekleştirme fırsatı verecek.

 • Rakiplerinizin arama motoru sıralamasındaki yeri,
 • İçeriklerinin başlıkları ve anahtar kelimeleri,
 • İçeriklerinde nelerden bahsettiği,
 • Hangi içeriklerinin daha fazla ziyaret edildiği veya yorumlandığı,
 • İçeriklerin hangi periyotlarla güncellendiği,
 • Rakiplerinizin ziyaretçileri ile olan etkileşimi

Bu incelemelerle tespit ederek daha iyisini yapmak için nereden başlamanız gerektiğini tespit edebileceğiniz gibi gördüğünüz eksikleri de kendi içeriklerinizde düzelterek aranızdaki farkı kapatmakla kalmayıp lehinize bir adım öne geçirebilirsiniz.

İçeriğinize Vereceğiniz Başlığı SEO Uyumlu Seçin

İçeriklerde SEO için en önemli ayrıntıyı içerik başlıkları olarak göstermek yanlış bir yaklaşım olmaz. Başlıklar içeriklerinizde kullanacağınız anahtar kelime, alt başlık ve anlatım yönü gibi pek çok noktayı etkilediği gibi potansiyel ziyaretçilerinizin de ziyaret öncesi web siteniz için verecekleri ziyaret kararlarını etkiler. Bu nedenle başlık seçimi, içerik konusunun belirlenmesi ardından iyi bir şekilde analizi yapılarak kararının verilmesi gereken ilk SEO çalışması olarak büyük önem taşır.

 • Başlığın içeriği tarif etmesi,
 • İçerikte kullanılacak anahtar kelimelerden en popülerini içermesi,
 • Konu ile ilgili dikkat uyandırması,
 • Özgün seçilmesi

SEO uyumlu başlık seçimi için ihtiyaç duyacağınız kuralları oluşturur.

İçeriğinize En Uygun SEO Uyumlu Anahtar Kelimeleri Seçin

SEO uyumlu anahtar kelime kullanımı, sayısız web sitesinin yer aldığı internet aleminde sizi karanlıktan kurtaran, farklı kullanıcıların sizi fark etmesi için kapalı olan kilitli kapıları açmanıza yardımcı olacak anahtarlara benzetilebilir. SEO analizleri ve çalışmaları sonucu elde ettiğiniz anahtar kelimelerle içeriklerinizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayarak web sitenizin trafiğini kalıcı olarak artırabilirsiniz. İçeriklerde kullanılacak anahtar kelime seçimi içeriğin konusu ve başlığı belirlendikten sonra gerçekleştirilmesi gereken bir aşamadır. Konu ve başlık belirlenmesi sonrası anahtar kelime seçiminde;

 • İçeriğin başlığı ile aralarında semantik ilişki bulunan kelimelerin tespiti,
 • Semantik kelimelerin konu ile alakalı olanlara filtrelenmesi,
 • İçerikte kullanılacak anahtar kelime sayısının içerik toplam kelime sayısına göre belirlenmesi,
 • Konu ile alakalı olarak filtrelenen anahtar kelimelerin kullanılacak sayıya göre en çok arama hacmine sahip olanlarının kullanılmak üzere seçimi,
 • Seçim sonrası anahtar kelimelerin içeriklerde ne şekilde kullanılacağının tespiti

Sıralaması takip edilerek içerikte kullanılacak anahtar kelime seçimi ve kullanım planı tespit edilerek içerik üretimine başlanabilir.

Kopya İçeriklerden Kaçının

İçerik üretimi aşamasında yapılan yanlışların en büyüğü kopya içerik kullanımıdır. Gerek el ile gerekse kopyala/yapıştır komutu ile web sitesinde kullanılacak içeriklerin farklı bir kaynaktan alınması, Google tarafından cezalandırılmanıza yol açar. Bu nedenle SEO metin yazarlığı konusunda gerekli tespitler sonrası kopya içerik kullanımından sakınarak SEO uyumlu içerik hazırlayabilirsiniz.

Özgün ve Kaliteli SEO Uyumlu İçeriğinizi Tamamlayın

Artık SEO uyumlu makale yazabilmek için ihtiyacınız olan tüm donelere sahipsiniz! İçerik yazarlığı konusunda nelerden kaçınmanıza da yer verdikten sonra ilgili tespitlerle elde ettiğiniz başlık ve anahtar kelimeleri kullanarak özgün ve kaliteli içerikler hazırlamaya başlayabilirsiniz. Özgün ve kaliteli içerik üretimi, SEO uyumlu içerikler için arama motorlarının en çok dikkat ettiği noktalar arasında yer almaktadır. Bu nedenle makale yazımında diğer bölümlerimizde verdiğimiz öneriler ve uyarılarla birlikte;

 • Konudan kopmadan,
 • Gereksiz cümle veya kelimelere yer vermeden,
 • Uzun cümle ve paragraflardan kaçınarak,
 • Noktalama ve imla kurallarına uygun

İçerikler hazırlamanız dahilinde SEO uyumlu içerik üretim aşamasını tamamlamış sayılabilirsiniz. Ürettiğiniz içerikleri resim, alt başlık ve maddeleme gibi görsel öğelerle düzenlemenizi tamamlamanız sonrasında arama motorlarına ilk sıralardan girmenize yardımcı olarak içerik üretimini tamamlayabilirsiniz.

Daha çok SEO içeriğine ulaşmak ister misin? Hemen seovuz.com/seo bağlantısını ziyaret et özel Google SEO ipuçlarına ulaş.

Mutlaka İncele

WordPress SEO Önerileri

WordPress’e SEO önerileri hazırladığınız WordPress tabanlı web sitesinin trafiğini doğrudan etkileyerek sizlere daha geniş kitlelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir